Môže hlas radikálne zmeniť tvoje vyžarovanie? Vokálna charizma Alana Rickmana za 2 hodiny.

Hneď vtedy pri predstavovaní z neho sršal nápadný kontrast. „Tomáš, teší ma.“ S úsmevom mi podáva ruku a hoc meria skoro dva metre, jeho hlas zaznieva v nie úplne očakávanej polohe – posadený zjavne nesprávne, tak trochu privysoko. A tým už na prvé počutie ochudobnený o silu, farbu a rozsah.

Tomáš, samozrejme, tiež vnímal svoj hlas. No vždy bol presvedčený, že ide o stav trvalý. Navyše sa roky živil prevažne písaním, takže mu ani nenapadlo niečo s tým robiť. Stačilo pritom nájsť ten jeden správny klik, ktorý dokáže zmeniť všetko. No ako sa ukázalo hneď vzápätí, toto malo byť jedno z tých náhodných stretnutí v správnom čase a na správnom mieste. Tomáš totiž práve vtedy začal pôsobiť ako ekonomický analytik a bežnou súčasťou jeho práce sa stalo aj vystupovanie pred kamerou. Hlas tým odrazu nabral v jeho profesnom živote dôležitú úlohu, a tak sa zo zvedavosti zaujímal, do akej miery je možná úprava. Posúďte sami. Takto znel pôvodne, než sme spolu začali pracovať:

Teraz rýchly preklik o dve sedenia neskôr. Prehĺbili sme počas nich správne dýchacie návyky a jednoduchým cvičením otvorili plné znenie jeho hlasu. Prvé výsledky Tomáša ohromili:

Akonáhle sme totiž objavili tú správnu tóninu, „po novom“ dokázal rozprávať už po niekoľkých dňoch.

„Hlas rezonuje tak nejak prirodzenejšie a bez námahy mi ide hovoriť aj nahlas”, zdieľal Tomáš onedlho svoje nadšenie. „Uvedomil som si to až v kurze príjemného večera v podniku, kde by som sa predtým kvôli hluku len sotva dorozumel. Nikdy by som nepovedal, že hlas pôjde upraviť tak rýchlo a tak radikálne“.

Množstvo úsmevných minipríbehov o jeho šokovanom okolí bokom, niet sa veľmi nad čím čudovať. Správne dýchanie a aj malé uvedomenie dokáže spustiť sled veľkých zmien. V Tomášovom prípade je zmena asi tak zásadná, akoby získal nový odtlačok prsta. A to sme eštelen začali.

Ak máš aj Ty chuť zapracovať na tom, ako Ťa vníma okolie, zmenu môžeš začať kedykoľvek. Pre viac informácii klikni SEM.

pozn.: Klient je ekonomický analytik Nadácie F. A. Hayeka

 

Leave a Reply